Bahçıvan Grup
Aziz'in DünyasıMüzikSANAT

Avustralyalı Star Kylie Minogue ve 35 Yıllık Müzik Yolculuğu

 Kültür İkonları II

Şarkıları, klipleri ve giyimiyle modaya yön veren bir isimdir Kylie Minogue. Hem cazibeli hem de mütevazi bir kişiliği olduğu söylenir onu yakından tanıyanlar tarafından. Peki ama nedir onu 35 yıldır zirvede tutan ve her daim başarılı olmasını sağlayan formül?

Tekli Çıkış Albümü “The Locomotion”

1988 yılında The Locomotion adlı teklisiyle büyük bir çıkış yapınca, 1985 yılının kült Avustralya dizisi Neighbors’taki şirin mahalle kızı, günümüzde adını pop dünyasına altın harflerle yazdıran bir ikon olacağını kimse tahmin etmemişti.

Kylie Minogue’un sadece müzikal değil modada da yarattığı etki öylesine büyüktü ki Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi, ona ithaf ettiği Kylie Minogue: Bir Pop Yıldızının Resmi adlı özel bir sergi açtı 2009 yılında. 2000 yılında MTV ödül töreninde Madonna, Kylie Minogue yazılı bir tişört giyerek onu andı. Günümüzün Dua Lipa ve Alice Chater gibi başarı yakalamış pop yıldızları, onun adını ilham kaynakları olarak ilk sırada veriyor. “Şarkıları, klipleri ve görüntüsü özenli bir çalışmanın ürünü” diyor Chater bir röportajında Minogue’u esin kaynağı olarak verdiğinde.

Britanyalı ünlü bir drag-queen olan Herr onun için “Kylie, zamanda yolculuk yapıyor ama özünü ve kalitesini bozmadan yapıyor bunu; bu da onun her daim zirvede kalmasını sağlayan önemli bir etken” diyor idolü için. Madonna ve Lady Gaga “şekil değiştirici” ve “bukalemunlar” olarak adlandırılırken Kylie’nin müzikal evrimi hep ölçülü bir oranda oldu. O ne fazla provakatif şarkı ve kliplere imza attı ne de Beyonce gibi yıldızların yaptığı gibi öteki benliğini (alter-ego) kullanarak gündeme gelmek için çabaladı. Sadece müzik tarzıyla adı anıldı: ‘Pop Kylie’, ‘Indie Kylie’, ‘Country Kylie’ ve şimdi de ‘Disco Kylie’.

Kylie Minogue, ayrıca her albümünde farklı bir müzikal deneme yapmasıyla da tanınıyor ve bu yüzden de adı ‘Deneysel Kylie’. 2018 yılında country müziğini elektronik altyapıyla birleştirerek dans müziği özünden uzaklaşan Minogue, yine de başarı yakaladı. Kimsenin gitmediği uçlarda gezinen ama bunları insanlara sunarken çizgileri aşmayan bir yapısı var.

Akım Yaratan Lame Şortu ve “Light Years” Albümü

Müzikal etkisi büyükken diğer yandan moda ve trendler üzerindeki etkisi de yadsınamaz. Bu etki öyle büyük ki bugün İngiltere’de pop dünyasına damga vuran kliplerinde kullandığı kıyafetleri sergileniyor. Örneğin, yakın arkadaşı Katerina Jebb ile Londra’nın bit pazarlarını gezerken 65 pennyye satın aldığı lame bir eski tarz şortu var. 2000 yılında, çıkardığı pop albümü ‘Light Years’ ve ilk çıkış şarkısı ‘Spinning Around’ ile hiç olmadığı kadar yıldızlık mertebesine ulaştı. Ama asıl tarihe geçen o lame şort oldu. Öyle ki şu andaki değerinin 10 milyon sterlin olduğu tahmin ediliyor. Bu lame şort, Madonna’nın huni sutyeni ve Cher’in balık ağı çorapları neyse Kylie için de öyle olmuştu kültürel dünyada.

1989 yılında Madame Tussaud’s Balmumu Heykeli Müzesi’nde halka sunulan heykeliyle o kadar çok hayranı fotoğraf çektirdi ki o günden bugüne heykel, tam dört kez değiştirildi. Singapur devlet televizyonu, Minogue için “Ne kadar seksi görünürse görünsün ne kadar iç gıcıklayıcı olursa olsun Kylie her zaman komşu kızı gibi kaldı” dedi.

“Fever” Albümü Başarısı

Gerçekten de öyle; 2001 yılında yayınladığı ‘Fever’ albümü ile müzik tarihine geçti. Çıkış şarkısı ‘Can’t Get You out of My Head’ tüm dünyada büyük ses getirdi. Öyle ki daha önce 1988 yılında çıkardığı ilk teklisi ‘The Locomotion’dan beri ABD’de pek elle tutulur bir başarısı olmamasına karşın 2001 yılındaki şarkısı ABD’de ilk ona giren ikinci teklisi oldu. “ABD’de başarılı olmak için pek çabalamadım. Olursa olur diye baktım.” diyordu ABD harici tüm dünyada büyük bir pop yıldızıyken.

“Aphrodite” Albümüyle Dünya Turu

1990’lı yıllarda dünyaca ünlü tasarımcılarla arkadaşlığı başlayınca Kylie için de büyük bir dönüşüm başladı. Pop dünyası onun için “Madonna’dan sonra kendini en çok yenileyen, dönüştüren yıldız” demeye başladı. “Kendini değiştiriyorsun, dönüştürüyorsun, zamana, modaya ve arzularına ayak uyduruyorsun ama yine de özünden uzaklaşmıyorsun. İşte bu bizim Kylie” diyordu ünlü Fransız moda tasarımcısı Jean Paul Gaultier. Gaultier, 2010 yılında yayınlanan ‘Aphrodite’ albümünün çekimleri için Kylie’ye özel bir tuvalet tasarlamıştı. İkili daha sonra 2011 yılında Minogue’un çıktığı Aphrodite Dünya Turu için beraber çalıştı. Turne, tamamen Yunan mitolojisini sahneye taşımıştı. Bu turne ile beraber Minogue, sahne şovlarıyla da büyük bir dönüşüm yaşadığını ispat etmişti dünyaya.

Müzik dünyasına ilk adım attığı yıllardan beri en sadık kitlesi LGBT camiası oldu. Madonna’dan sonra LGBT camiasında en çok taklidi yapılan, özellikle de İngiltere LGBT camiasında Madonna’dan daha büyük etkisi olan isim. Şarkılarını yayınlamadan hemen önce LGBT mekanlarında çaldırıp tepkiye göre hareket ediyor. Ülkesi Avustralya’da evlilik eşitliği gelmesi için yapılan kampanyalarda en önde oldu ve sloganı ‘Hadi Evet De Bu Sefer En Alttaki Yer’ (En Alttaki Yer Avustralya için kullanılan bir terimdir), dillere dolandı.

Göğüs Kanseri

2005 yılında göğüs kanseri teşhisi basına açıklanır açıklanmaz tüm dünyada ‘Kylie Etkisi’ yaşandı. Mamografi randevuları patlama yaşıyor, Kylie de göğüs kanseriyle mücadele kampanyalarında sözcü olarak boy göstermeye başlıyordu. Halkı olumlu yönde yönlendiriyor ve erken teşhisin önemine vurgu yapıyordu. Onun sayesinde birçok kadının bu hastalıktan kurtulduğu ve erken teşhis bilincinin arttığı açıklanmıştı.

Rekor Kıran “Disco” Albümü

2020 yılının Kasım ayında çıkardığı on beşinci albümü ‘Disco’ ile dans müziğine geri dönmüştü. Çıktığı ilk günden bu yana İngiltere albüm listesine tam yedi kez bir numaraya oturan albüm çıkartan ünlü yıldız, Kasım ayının ikinci haftasında yeni albümü ile bir numaraya oturarak bir rekorun da sahibi oldu: Tam son beş on yıllık dönemde (1980, 1990, 2000, 2010 ve 2020) bir numaraya çıkan tek kadın yıldız oldu. ‘Disco’ albümü ayrıca tam sekizinci kez bir numaraya oturmuştu.

Doğum yeri olan Avustralya’nın Melbourne kentinin Sanat Merkezi’nde ona özel bir sergi var: Giydiği, kariyerinde müzik ve moda tarihine geçen kostümleri sergileniyor. O lame şorttan tutun, beyaz kapüşonlu derin yırtmaçlı elbisesine kadar her türlü kostümü sergileniyor.

Kylie Minogue, zamanın dönüşümünü en iyi kullanan bir pop yıldızı. Başarısını ve etkisini insanlar üzerinde olumlu yönde kullanmayı tercih etmekten yana. Öyle Madonna gibi düğmelere basarak değil, hayatın içten gelindiği gibi yaşanmasından yana. Minogue, tarzı ve alt yapısıyla müzik dünyasını, kıyafetleri ve kostümleriyle de moda dünyasını yönlendirmeyi çok iyi biliyor ve yıldızı uzun bir dönem daha sönmeyecek gibi duruyor.

Aziz Doğdu

Çevirmen – Gezgin

Sorular ve yorumlarınızı sayfanın altındaki iletişim kutusundan bize kolayca iletebilirsiniz.

İletişim için:

İnstagram: @azizdogdu

Yazar: azizdogdu@outlook.com

Editör: editor@objedergi.com

İlgili Makaleler

İçeriğe yorumunuzu yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: