Bahçıvan Grup
EdebiyatÖzlem YıldırımSANAT

Farklı Tarzlarda İlginizi Çekebilecek 5 Kitap Önerisi

Havaların yavaş yavaş soğumasıyla, hatta bazı bölgelerde güneşin arzı endam edişinin son bulduğu yerini bulutlara ve beraberinde yağmura bırakmış olmasıyla, yazı geride bırakmış bulunuyoruz. Havalar soğuyor, yağmura, fırtınaya, doluya hazırız. Özellikle doluya o kadar hazırız ki; henüz yorganları çıkarmamış olsak dahi arabalarımızın battaniyelerini çıkardık, üzerlerini örttük bile. Böyle havalarda açık alanda dolaşmak imkansız. Kapalı alanlarda pandemi sebebiyle tercih edilmiyorsa, fırsat bulduğumuz anlarda kitaplara gömülmek kaçınılmaz olacak. Bizler de sizler için bu hafta okumanızı tavsiye ettiğimiz 5 kitabı huzurlarınıza çıkaralım istedik.

Son Adanın Çocukları

Zülfü Livaneli    İnkılap Kitabevi

Yazar, bir diktatöre karşı verilen mücadeleyi oldukça iğneleyici bir dil ile anlatmış. Bir adada huzurlu ve mutlu bir hayat sürerken, adaya gelen bir kişinin gizem dolu hayatıyla, adadaki halkın yaşamını nasıl alt üst ettiğini anlatan oldukça sürükleyici bir kitap.

1933 Bir Yılın Hikayesi

   Necati İnceoğlu        Yitik Ülke Yayınları

Bu kitapta Osmanlı’nın çok milletli, çok dilli ve kültürlü toplumundan, topluma yeni ve çağdaş bir yaşam biçimi kazandırma çabalarının yoğunlaştığı 1933 yılından söz edilmektedir. 1933 yılının Cumhuriyet tarihi içinde özel bir yeri var. O yıl Cumhuriyet’in onuncu yılı kutlanmakta, on yılın hesabı özellikle devrimler açısından ortaya dökülmektedir. Bugün konuştuğumuz modern Türkçenin temelleri o yıl atılmıştı. İstanbul Darülfünunu’nun 1933 yılında kapatılarak, İstanbul Üniversitesi’ne dönüştürülmesi Türk bilim kültürü açısından büyük önem taşır.

Almanya’da Hitler 1933 yılında iktidara gelmiş ve Nazi ideolojisine uygun politikalarını hemen uygulamaya koymuştu. Bu olay İkinci Dünya Savaşı’na giden yolun ve özellikle Avrupa’da ve dünyada büyük bir yıkımın başlangıcı olmuştu. 1933 yılında uygulanmakta olan liberal ekonomi politikaları terk edilmiş, dünya ekonomik krizinin de etkisiyle devletçiliğe yönelinmişti. Sınırlı bütçe ve kıt ekonomik koşullara karşın, özellikle demiryolu ulaşımı ve sanayi üretimi konusunda başlamış olan atılımlar sürmekteydi. Türkiye’nin tarım politikalarının önemli bir parçası ve bugünkü Ankara Üniversitesi’nin temeli olan Ziraat Enstitüsü ve sanayileşmenin öncüsü Sümerbank bu yıl kurulmuş, devletin kültür politikalarının bir parçası olarak Batı müziği eğitimi vermeyi amaçlayan Ankara Konservatuvarı da bu yıl öğretime başlamıştı.

Bu kitap yoluyla bir şeyler öğretmek gibi bir amacım yok, yapmak istediğim olsa olsa bazı hatırlatmalardır. Bunlar üzerinde düşünmek ya da akıl yürütmek mi? O da okuyucuya kalmış. En iyisi bu kitabı ‘o özel’ yılı anlatan bir resimli roman gibi okuyun. O günün Türkiye’sinin sokaklarında dolaşır gibi.  (Tanıtım Bülteninden)

Artık 3 Kişiyiz

John Gottman      Görünmez Adam Yayıncılık

Çevirmen: Özlem Dağ Tarcan

Kutlarız! bir bebeğiniz oldu. ama bir evliliğiniz de olduğunu unutmayın.

Bebeğinizin doğumu müthiş bir deneyimdir, ama iki kişilik yaşamdan üç kişilik yaşama geçiş en sağlam ilişkileri bile zorlar. Love LabTM uzmanları John ve Julie Schwartz Gottman Artık Üç Kişiyiz’de bir yandan bu zorlu geçişi gerçekleştirirken bir yandan da sağlıklı bir evlilik sürdürebilmenin kilit yöntemlerini açıklıyor.

Bu yöntemleri kullanarak yakınlık ve romantizme odaklanabilecek; eleştiri ve asabiyet atmosferinin yerine, takdir ve beğeni ortamı getirecek; lohusa depresyonunu önleyecek; fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığınızı koruyacak, aynı zamanda bebeğinizin bilişsel ve davranışsal gelişimini destekleyen bir ev ortamı oluşturacaksınız.

Artık Üç Kişiyiz, ebeveynliğe geçişin “usta” çiftlerini “felaket” çiftlerden ayıran örnekleri ve çeşitli testleriyle ilişki durumunuzu tartmanızı sağlayacak, kapsamlı önerileri ve çok yönlü egzersizleriyle de evlilik ilişkinizi zorlandığı alanlarda yeniden düzlüğe çıkarmanıza yardım edecektir.

Artık Üç Kişiyiz aynı zamanda Bebekle Eve Dönüş ebeveyn eğitim programının resmi kaynak kitabıdır.  (Tanıtım Bülteninden)

Ben Bunu Yemem!

Damla Boza Çevik        Tilki Kitap

‘Bir köprüde karşılaşmış iki inatçı keçi’ şarkısını bilmeyen anne var mı aramızda? İşte bizim aramızda bu derin yemek yeme mevzusu nasıl başladı diye sorarsanız, herhalde sadece bu şarkıyı söylerim. Ben değişik şekillerde pişirip, önüne sundukça, o yememek için inatlaşırdı, ben yedirmek için. Çünkü annelik yüreğim, çocuğumun aç kalmasına müsaade edemezdi. Ne yapıp, ne edip, o yumurta ve peynir yenecekti! Tabi ki aramızda ki soğuk savaşı hep kızım kazandı, ta ki ben bu tabakları hazırlayıp, ona tabak masalları anlatana kadar. Önce yedik, sonra konuştuk, sonra tabak etkinliklerimizi yaptık. Anne olarak doğmadım, ama içimdeki anneyi kazıyarak çıkardım, tıpkı sizin gibi. Bu yolda unutmamanız gereken tek şey, hepimiz süper kahramanız! Ve siz süper kahramanlar, hepiniz çocuğunuz için en harika annesiziniz!  (Tanıtım Bülteninden)

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler:

Türkiye’den 100 Olağanüstü Kadının Masalı

Ayşegül Gürsel DuyanÜmran Özbalcı           Hep Kitap

Doktorlar, öğretmenler, mucitler, sporcular, yazarlar, savaş kahramanları, bilim insanları…

Aralarında Müzeyyen Senar, Nene Hatun, Ayşen Gruda, Leylâ Erbil, Ümmiye Koçak, Canan Dağdeviren gibi isimlerin de olduğu, Türkiye’nin her yerinden, her köşesinden yüz olağanüstü kadın. Kimi toplumsal önyargıları yıkmış, kimi fiziksel engellerin üstesinden gelmiş, birbirinden zeki, birbirinden başarılı kadınlar. Bazıları geçmişin tozlu sayfaları arasından çıkıp geldi, bazıları daha kendi tarihlerini yazmaya yeni başladı. Ortak noktaları belli: Hepsi hayal etti, çalıştı, ne olursa olsun pes etmedi ve başardı.

Onlarca dile çevrilen, ilk iki kitabıyla çok satanlar listelerinden inmeyen, kadın-erkek her yaştan insanın baş ucunda kendine yer bulan Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler, bu defa Türkiye’den hikâyelerle, farklı mesleklerden ve farklı yaşlarda kadınların başarı öyküleriyle ilham vermeye hazırlanıyor! (Tanıtım Bülteninden)

Sevgiler…

Özlem Yıldırım

Sorular ve yorumlarınızı sayfanın altındaki iletişim kutusundan bize kolayca iletebilirsiniz.

Yazar: ozlem.yildirim@objedergi.com

Editor: editor@objedergi.com

 

 

İlgili Makaleler

İçeriğe yorumunuzu yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: