Bahçıvan Grup
SANATSinemaÜmit Atalay EKMEKÇİ

BAŞKALARININ HAYATI – Oscar Dahil 58 Ödüllü Alman Yapımı Bir Film (2006)

Başkalarının Hayatı… En iyi Yabancı Film Oscar’ıyla birlikte toplam 58 ödülü olan IMDB’de üst sıralara yer alan gerçek bir hikaye. 1984 Doğu Almanya’sında bir istihbarat askerinin, şüpheli bir yazarın evini gizlice dinlemeye başlamasını konu alan dramatik bir film.

2006 yapımı bir film … Başkalarının Hayatı istanbul 2007’nin en iyi filmlerinden biri olduğunu da rahatlıkla söyleyebileceğimiz, gerek senaryonun kalitesi gerekse sunduğu ince detaylarla izleyiciyi kendine hayran bırakan bir yapım. Sorgu yüzbaşısı rolündeki Ulrich Muhe’ye de özellikle dikkat, rolün içinde başka bir yönde de olsa değişimine de özellikle vurgu yapılıyor … Iyi bir insan için sonat son sözü ile biten bir vurgu bu …

Başkalarının hayatı bir hayatı var mıdır? Bizden başkalarının yada… Bencil bir dünyaya sıkışmış insanlar için başkaları/ ötekiler ve diğerleri değil midir?

Demir perdenin güçlü Doğu Almanya ‘sında, bir gizli tanığın gözünden özgür kalemlerin başına gelenler. Doğu Almanya’nın baskı altında ki toplumunda, sürekli sorgulanan insanlar…

Gerd Wiesler’in, yazar Georg Dreyman’ı gözlemlemekle görevlendirilmiş bir yüzbaşının hikayesi… Bir gizli ajanın, doğrulukla sınavı…

Bildiğiniz bir yönetmen. Florian Henckel von Donnersmarck… Daha sonradan “Turist” gibi garip ve anlaşılması zor bir aksiyon / yeniden çevrimle karşımıza çıkmıştı. “Başkalarının Hayatı” ‘nı izleyenleri “Keşke bu filmle karşımıza çıkmasaydı.” diye düşündüren filmdi “Turist”.

Gerd Wiesler (Ulrich Mühe), başkalarının hayatının en gizli detaylarına tanık olan bir subay. Bir demir perde bekçisi. Bu gözlem sırasında yaşadığı dönüşüm. Yönetmene Oscar getiren hikayenin en çarpıcı yanı işte bu dönüşüm.   Bir tür katarsis yaşayan subay, iyiye evrilebilecek mi?

Alman Sineması benzerine az rastlanan bu gerilimle Oscar’ ı da alıverdi.

Florian Henckel von Donnersmarck

Başkalarının en çıplak haline tanık olmanın dayanılmaz ağırlığı yıkıcı olabilir… Hele saygı uyandırmışsa sizde…

Hayatını Alman Gizli Servisi’ ne adamış bir yalnız adamın belki de gerçek insanlarla yaşadığı bu çarpışma ve peşinden gelen dram…   Martina Gedeck, Christa rolünde nefes kesici…

Yarattığı atmosfer ve renk seçimleri ile  baskı psikolojisini başarı ile yansıtabilmiş yönetmen. Bu atmosfer, bir dönem filminin gerektirdiği her şeyi layıkıyla karşılıyor. Hikayesi ve kurgusu ile her şeyin tabiri caizse tıkır tıkır işlediği bir sinema örneği.

Hayatı çekilmez bir adamın, öylesine yaşadığı çekilmez hayatının beklenmedik bir zamanında, sıradan olmayan hayatlarla karşılaşması.

Aşk…

Belki de eksikliğini derinden hissettiği bir şeye tanıklık ederken hissettiği özlemi… Filmin öyle bir anı gelecek ki, sizi yüzbaşının o yalnız dünyası ile özdeşleştiren karelerde, başkalarının hayatı üzerine ahkâm kesen istihbarat dünyasının mide bulandıran soğukluğunu hissedecek, yüzbaşının yaşadığı ama  kabullenemediği bir hayatı sürdürdüğünü izleyeceksiniz.

Baskıcı bir devletin insanları kendi dünyalarına nasıl hapsettiğini, yalnızlaştırdığını; karşı taraftan bir yüzbaşının, bir gizli ajanın penceresinden göreceksiniz.

Ümit Atalay Ekmekçi

Obje Dergi Sanat

İletişim İçin:

Yazar: umut_atalay_ekmekci@hotmail.com

Editör: objedergi@gmail.com

Sorular ve yorumlarınızı sayfanın altındaki iletişim kutusundan bize kolayca iletebilirsiniz. Görüş ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Sitemize e-posta ile kayıt olarak bildirim alabilir, yeni yayınlanan makaleleri e-posta hesabınızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

İçeriğe yorumunuzu yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: