Bahçıvan Grup
Aziz'in DünyasıGeziKÜLTÜR

Hong Kong Tütsü Limanı Bölüm.6 – Köpek Yılı Kutlamaları

IX
Hong Konglular için bizdeki “denizden babası çıksa yer” tabiri var ya, tam da işte bu onlar için uygun. Denizle (tabii burada Güney Çin Denizi değil sadece, Pasifik Okyanusu da dahil) çok içli dışlılar. İnanılmaz bir deniz ürünü tüketme huyları var. Suyun içindeki her canlıyı tüketiyorlar neredeyse.

Bunu en güzel New Territories (Çin’e en yakın bölge) denilen bölgede yer alan Sai Kung (ilk duyduğumda “O nasıl bir semt adı yahu, sayko gibi deyip gülmüştüm) adlı hem turistik hem de balıkçı köyü gibi semtinde gözlerimle gördüm. İskele ya da denize inşa edilen duvarların dibinde balıkçı tekneleri yanaşmış ve canlı deniz ürünleri satılıyor. Ezelden beri balıkçı köyüymüş ve balıkçılar hala aktif burada.

Sai Kung da diğer deniz kenarındaki kasaba veya köyler gibi. Biraz şehir merkezine uzak. Metro ile Mon Kong’a gidiyorsunuz ve buradan da Sai Kung’a giden minibüslerle en kısa zamanda geliyorsunuz ya da Kowloon Station’dan çift katlı Sai Kung otobüsleriyle geliyorsunuz. Veyahut yeşil renkli taksilerle de gelebiliyorsunuz. Diğer adalardan da feribot servisi mevcut.

Sai Kung’un lakabı “Hong Kong’un arka bahçesi”. Burada doğal görünüm korunmuş ve aynı zamanda da Hong Kong Global Geopark yer alıyor. Modern binaların arka sokaklarında gelenek ve göreneklerini yaşayan köyler var.

Hong Kong’daki Michelin yıldızlı deniz ürünleri restoranları burada bolca var. Sai Kung iskelesinin sağ tarafındaki Çin tarzı bir kemerden sonra sıra sıra dizilmişler. Hemen ilk restoran olan Chuen Kee adlı restoran beş yıl üst üste Michelin yıldızı almış. İstakoz, yengeç ve balıkları enfes. Hong Kong’a gezmeye gidildiğinde Sai Kung mutlaka ziyaret edilmeli. Karşısında yer alan irili ufaklı adalara kiralanan botlarla gidiliyor. Doğal manzarası büyüleyici.

Hong Kong’un her yeri köpek yılına girecek olan Çin yeni yılına hazırlık yapmıştı. Sokaklar, binalar, restoran ve kafeler yeni yıla hazır hale getirilmişti. Aynı zamanda Bahar Bayramı da olan Çin yeni yılı ya da Ay yeni yılı büyük bir heyecanla bekleniyordu.

X
Hayatımda ilk kez iki farklı yeni yılı kutluyordum. Türkiye’de Miladi takvime göre 31 Aralık’ta yeni yılı kutladım. Ardından iki hafta sonra Hong Kong’a geldim. Amacım en fazla 3-3,5 hafta kalmak iken Çin yeni yılı tatili nedeniyle ülke dışına çıkanlar yüzünden uçaklarda yer olmaması nedeniyle bir hafta, bir hafta, bir hafta derken 6 haftaya çıktı kalmam. Kardeşime kalsa 90 günü sonuna kadar kullanayım. “Aşırı doz Hong Kong yaşadım bu sefer. Birazını da bir sonraki gelişlerime saklayayım müsaadenle. İçim şişti” dedim. Mırın kırın ede ede dönüş biletimi ayarladı.

16 Şubat’ta Çin yeni yılına, yani köpek yılına girilecekti. Çinliler, 15 Şubat’ı 16 Şubat’a bağlayan gece aileleriyle yeni yıla girme geleneğinden dolayı akşam 6 gibi evlerine çekildiler. Sokaklar, tenhalaştı birden. 16 Şubat günü ise sokak eğlenceleri için sokaklara akıyormuş.

Kardeşimin yaşadığı yerde yakınlaştığı ve aile dostu olduğu Türk bir aileyle hep beraber Kowloon’a gidip eğlenceleri izleyelim dedik. Akşam 6 gibi Kowloon’da olacak ve hem eğlenceleri hem de geçidi izleyecektik. Fakat, kardeşimin eşinin bir gün önceden gribal enfeksiyon nedeniyle fenalaşmasından dolayı evde kalmaya karar verdik. Kızcağız, hasta hasta “Ağabey, sen git eğlenceleri izle; bizim yüzümüzden evde mahsur kalma bari.” dedi. Ben de istemeye istemeye gittim. Gerçi iyi ki de gitmişim. Çin yeni yıl eğlencelerinin o enerjisini yaşamış oldum.

Tung Chung’dan metroya atladım ve Kowloon’a gittim. Tarif ettikleri yer Nathan Road ile Jordan Rod’un kesiştiği yerin birkaç yüz metre yukarısında oluyordu. Kowloon’da inerek Austin Station üst geçidinin oradan aşağıya indim ve yürümeye başladım Jordan Road üzerinde. Nathan Road’la kesiştiği yere gelince “Şurada ileride olması gerek” diyerek yürümeye devam ettim. Yürü yürü fenalık geldi bana. Ladies Market’e doğru gitmeye başladığımı anlayınca da “Ne salağım; Nathan Road’a girecektim” diye söylene söylene geri indim o kadar yolu. Saat de ilerlemişti. 19.20 idi ve eğlencelerin başlamasına on dakika vardı.

Nathan Road’a girdim ve Kowloon Park sırasında yürümeye başladım. Tsim Sha Tsui metro durağına gelince polis şeritlerini ve bariyerleri gördüm. İnsanlar yolun iki tarafına dizilmişlerdi. Ters tarafta durduğumu fark ettim. Benim durduğum taraf da kalabalıktı ama karşı taraf hınca hınç doluydu.

Mümkün olduğunca bariyerlere yaklaştım ve beklemeye başladım. Yeni yıl kutlamaları, tam bir karnaval havasında aslında. Dernekler, okullar, kuruluşlar, hepsi özel kostümlerle Hong Kong Kültür Merkezi’nde gösterilerini büyük bir salonda sunuyor izleyicilere. Tam karşımdaki alışveriş merkezinin dev ekranından da eğlence canlı veriliyordu. Her ne kadar özel olsa da İngilizlerin kurduğu ve Hong Kong’un resmi havayolu diye geçen Cathay Pacific, yeni yıl kutlamalarına sponsor olmuş. Cathay Pacific ayrıca Hong Kong’da yapılacak olması nedeniyle 2018 yılı GayGames denilen eşcinsel olimpiyatlarının resmi sponsoru olmuş. Hong Kong Özel İdari Bölgesi Meclisi, eşcinseller için medeni birlikteliğe (civil partnership) onay verip vermemeyi tartışacakmış bir de yakın tarihlerde.

O büyük salonda Hong Kong valisi ve diğer üst düzey yöneticilerin huzurunda gösterisini sunan gruplar daha sonra sokağa çıkarak halkın önünde geçit yapıyor. İlk başlarda çok düzensiz görünen ve neredeyse yarım saatte bir geçen gruplar, ilerleyen saatlerde peş peşe geçmeye başladı. Geçidi izleyen Hong Konglular, birbirlerine sarılarak iyi dileklerini sunuyordu. Cathay Pacific aracı, Hong Kong’un dünyaca ünlü kabare klübü Cabaret’nin aracı, Amsterdam sokak sirki, anaokullar ve diğer okul ve spor derneklerinin aracını Hong Kong Disneyland ve Macau tanıtım aracı takip etti. İnsanlar inanılmaz mutlu ve köpek yılı 2018’den beklentileri büyük.

İlk başlarda yavaş ilerleyen konvoy ve araçları, hızlanmaya başlamıştı. Herkes büyük ejderhayı bekliyormuş. Benim de Çin (Ay) burcum ejderha olduğundan severdim o mitolojik yaratığı. Güç, iktidar, şans, bereket anlamları var bir de. İki ufak ejderha oynatan grup geçmiş olmasına rağmen herkes en sonda çıkacak o büyük ejderhayı bekliyordu. Yeni yıl kutlamaları onunla bitecekti çünkü. Ejderha hafif kumaşlardan yapılmış ve dört beş demir sopa yardımıyla taşınıyor. Hani televizyonlarda görüyoruz Çin’e özgü kutlamalarda oynak, sanırsınız göbek atıyor, bir ejderha, işte onu görecektim. Sonradan çözdüğüm kadarıyla bu ejderhayı taşımak ve oynatmak için belirli bir eğitim almak şart. O demir çubuklar zor taşınıyor ve dönüşümlü olarak ejderha taşıyıcıları birbirlerinin yerine geçiyor saniyeler içinde. Sonunda ejderha görünmüştü.

Bayağı büyük ve sarı rengin hakim olduğu ejderha görünür görünmez insanlar çığlıklar alkışlar falan atmaya başladı. Sanırsınız Madonna falan kortejde. Herkes el sallıyor, ellerini birleştirerek havaya kaldırıyor. Çin kültürünün yüzlerce yıllık en önemli parçasının yirmi birinci yüzyılda insanlar üzerindeki etkisi, bir pop yıldızınınki ile eşit, belki de çok daha büyük. O heyecanı şöyle tarif edebilirim: Michael Jackson’ın 1987 yılında başlattığı Bad Turnesi görüntülerinde o ayılıp bayılanlar var ya işte onlarınki gibi bir histeri hakimdi o ejderhayla ilgili. 2020’yi iple çekiyorum; Çin burcum ejderha, bakalım bana ne etkisi olacak.

Devam edecek…

Önceki Bölüm Hong Kong Tütsü Limanı Bölüm.5 – Wan Chai ve Zenginliğin Simgesi Stanley Bay

Aziz Doğdu

Çevirmen – Gezgin

Sorular ve yorumlarınızı sayfanın altındaki iletişim kutusundan bize kolayca iletebilirsiniz.

İletişim için:

İnstagram: @azizdogdu

Yazar: azizdogdu@outlook.com

Editör: editor@objedergi.com

 

İlgili Makaleler

İçeriğe yorumunuzu yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: