Bahçıvan Grup
GeziKÜLTÜRÖzlem Yıldırım

İstanbul’da Aklınızı Başınızdan Alacak Doğal Güzellik: Kemerburgaz Uluslararası Kent Ormanı

‘İstanbul, büyük şehir, ham diye yutar adamı’, derlerdi eskiler. Aynı büyükler, ‘taşı toprağı altın İstanbul’, diye akın akın göç ettiler, bu koca şehrin kendilerini yutmasına izin vermeyeceğine inanarak. İstanbul evet büyük şehir hem de çok büyük şehir. Olanakları, güzelliği, filtresiz manzarası, gezilecek yeri, çalışanı, işçisi, patronu, pahalılığı, zengini, fakiri, yalıları, boğaz manzaralı gecekonduları ile bir bütün İstanbul. Her güzelliğin bir bedeli vardır. İstanbul’un en büyük sorunlarından biri hava kirliliği ve betonlaşma. Hal böyle olunca temiz hava ve oksijene aç İstanbullular hafta sonlarını, piknik yapıp, ciğerlerine oksijen depolayabileceği, çocuklarını özgürce koşturacağı yerlere giderek değerlendirmeyi tercih ediyorlar.

Biz de İstanbul’da yaşayan oksijene muhtaç bir aile olarak geçtiğimiz Pazar, çayımızı, nevalelerimizi aldık yanımıza, düştük yola. Rotamız Kemerburgaz Kent Ormanı.

Burası Hangi İstanbul? 

İstanbul da orman denince akla ilk gelen yer Belgrad Ormanıdır. Kemerburgaz Kent Ormanı, Belgrad Ormanı’nın yaklaşık iki kat uzunluğunda bir yürüyüş parkuruna sahip. Türkiye’nin en büyük Kent Ormanı olarak planlanan Kemerburgaz Kent Ormanı projesi, yıllardır sonuçlanamayan bir proje olarak beklemedeydi. İBB tarafından hayata geçirilen, 5 milyon 526 bin metrekareden oluşan şehir parkının, 1 milyon 500 binlik alanı 26 Ekim 2019 tarihinde, Başkan Ekrem İmamoğlu tarafından açılarak, İstanbul halkına hizmet vermeye başladı.

Ormanda Sizi Neler Bekliyor?  

Kemerburgaz Kent Ormanı’nda araçla gittiğiniz vakit, aracınıza göre girişte otopark ücreti ödüyorsunuz. Alan çok geniş olduğu için, ne kadar kalabalık olursa olsun, aracınıza park yer bulmanız çok ta zor değil. Zaten, çok sayıda otopark bulunduğu için kapıda ilk giriş ücretini ödedikten sonra istediğiniz otoparka park edebiliyorsunuz.

Giriş ücretleri: 

Motosiklet          : 10 TL

Otomobil            : 15 TL

Küçük Minibüs   : 45 TL

Büyük Minibüs   : 80 TL

Otobüs               : 125 TL

Orman da pikniğin yanı sıra çok sayıda faaliyette de bulunabilirsiniz.

Kemerburgaz Orman’ında hem sizin hem de çocuklarınızın bisiklet kullanabileceğiniz bisiklet parkurları mevcut.

Ormana girdiğinizde tabelalar size rehberlik ediyor. Baraj gölüne doğru ilerlediğinizde eşsiz bir manzara içerisinde göle ulaşacaksınız. Fotoğrafların en güzel çıkacağı alanlardan birisi olduğunu belirtmekte fayda var.

Futbol, basketbol, voleybol sahaları, fitness alanı, özel tenis kortu bulunması, herkese farklı alternatif sunarak, faaliyetleri çeşitlendirme de olanak sunuyor.

Aileniz ve sevdiklerinizle farklı noktalarda piknik yapmanız mümkün. Ancak bu alanlar ormanın içerisinde olduğu için mangal yakmak yasak. Ayrıca Beltur’a ait büfeler ve orman içerisinde restoran, kır kahvesi de mevcut.

Çocuklarınızın enerjisini atacağı çok sayıda oyun parkı bulunuyor. Ayrıca, başta çocuklar için keyifli olacak uçurtma atölyesi de hizmet veriyor. Çocuklar önce uçurtma yapmayı öğreniyorlar, sonra gökyüzünde ki uçurtma şölenine dahil oluyorlar.  Yine orman içerisinde izci kampı da ilgi gören alanlar arasında.

Orman içerisindeki konser alanında düzenlenen konserlere katılıp, kermes köşesini, el işi satışı yapılan stantları da ziyaret ederek alışveriş yapabilirsiniz.

Park içerisinde hayvan dostlarımız için ahırlar da ziyarete açık. Bu alanlarda mevcut büyükbaş ve küçükbaş birçok hayvanı yakından görmeniz mümkün.

Orman, kamp sever kişiler için de olanak sunuyor. İster çadır ister karavan ile kamp yapmanız mümkün.

Ormanı’nın açılmasıyla projenin içinde bulunan tarihi Kırkçeşme Su Yolu Sistemi’nin en önemli eseri, Mimar Sinan’ın baş yapıtlarından “Mağlova Su Kemeri”ne ilk defa yürüyerek ulaşım imkanı sağlandı. İstanbullulara kazandırılan dünya su mimarisinin başyapıtı “Mağlova Su Kemeri”, şehrin tarihi dokusuna ve turizme önemli bir katkı sağlamış oldu.

İşte sevgili okurlar, Kemerburgaz Kent Ormanı bu şekilde gidilmesi gereken bir yer. Ancak benim gözlemlediğim; biraz daha denetim olması gerektiği yönünde. Ağaçların arasında, seyir tepesinden manzara izleyip, göle karşı keyif yapma fırsatı sunuluyorken, maalesef yine de tüm uyarılara rağmen mangal yakan birçok insanla karşılaştık. Bu da alana ait denetim eksikliğini gösteriyor.

Eğer giderseniz bir selfi de bizim için çekin.

Adres: Göktürk Merkez, Pirinççi Köyü Kemerburgaz Yolu, 34077 Eyüpsultan/İstanbul

Sevgiler

Özlem Yıldırım

Sorular ve yorumlarınızı sayfanın altındaki iletişim kutusundan bize kolayca iletebilirsiniz.

Yazar: ozlem.yildirim@objedergi.com

Editor: editor@objedergi.com

İlgili Makaleler

İçeriğe yorumunuzu yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: