Bahçıvan Grup
Aziz'in DünyasıGeziKÜLTÜR

Hong Kong Tütsü Limanı – Bölüm.1

I.

Seyahat etmeyi oldum olası sevmişimdir. Yeni yerler, yeni kültürler deneyimlemek hep en hoşlandığım şeylerdi. Çocukluğumun en sevdiğim yönü ise Almanya’dan arabayla veya uçakla yazları Türkiye’ye gitmekti. Bugün bile yolculuğa çıkmak heyecanlandırır beni.

Mongkok / HONG KONG

Uzakdoğu kültürü hem ilgimi çekmiştir hem de beni kendinden uzak tutmuştur. Şimdilerde (yaklaşık on yılı aşkın bir süredir) artık konuşmadığım, ama o üniversite yıllarımda çok yakın olduğum, her şeyimi paylaştığım arkadaşım Mutlu, gidip geldiği Hong Kong’u anlatırdı. “Gidip görmen ve deneyimlemen gerek. Hong Kong anlatılmaz yaşanır” derdi her defasında. Ben de bu fikri cazip bulur, ama gitmeye cesaret edemezdim. Bir kere yemekleri tuhaftı ve bu da oraya mesafeli durmam için geçerli bir nedendi.

Osaka / JAPONYA

Ben daha çok Japonya’yı görmek istiyordum. Tokyo, Osaka gibi gidenin öve öve bitiremediği şehirlerini görmek istiyordum. Gitme hevesimi hep bastırmıştım. “Şimdi değil, daha sonra” diye teselli ederdim kendimi.

Avrupa’nın birçok şehrini gezme fırsatım oldu; ama gitmediğim yerler halâ vardı. Güya bir haftalığına gittiğim Paris’te üç gün zor dayandım ve kendimi Almanya’ya Frankfurt’a attım bir keresinde. Nasıl nefret geldi bana Paris’ten anlatamam. Snopluğunu geçtim, o kadar itici ve o kadar berbat geldi ki bana tahammül edebilecek değildim daha fazla ve hemen ayrıldım.

Budapeşte / MACARİSTAN

Frankfurt, bir nebze de olsa rahatlatmıştı beni o zamanlar. En beğendiğim şehir Budapeşte olmuştu. O köprüleri, buram buram tarih kokan cadde ve sokakları beni büyülemişti.

Uzakdoğu’ya gitme fikri aklımdan uzaklaşmıştı. Halâ görmek istiyordum ama o zamanlar cesaret edememiştim gitmeye. Serbest çevirmenlik yapıyordum ve bir gün İran adına turizm elçiliği yapan bir tanıdığım, İran’ın turizm kataloglarının Almanca ve Türkçeye çevrilmesini istedi. Fuarlarda ve acentesında kullanacakmış. Hemen işe koyuldum. Hazırladıkları turlarda yok yoktu adeta.

Persepolis / İRAN

İran’ın tarihi güzellikleri ilgimi çekti. Pasargad ve Persepolis’i görmeyi istedim çevirdiğimde. Uzakdoğu’ya da turlar yapıyorlardı. Singapur, Malezya, Japonya, Hong Kong.

Çevirileri teslim ettiğimde konuştuk. “İran’ı görmek isterim.” dedim. Elçi de “Gitmek istersen haber ver, seni ağırlarız orada. Peki başka?” diye sorunca ben de Japonya ve Hong Kong’u oldum olası görmek istediğimi, ama umarım yakında görebileceğimi söyledim. “Ben sürekli Hong Kong’a gidiyorum. Gel beraber gidelim bir daha ki sefere” dedi. Kabul etmiştim. 1 ay sonra falan biletim geldi. Bangkok-Hong Kong-Tokyo-Hong Kong. İnanılmaz mutlu oldum. Bana bir de çanta dolusu broşür, kitap, harita getirdi. Hepsini incelemeye başladım eve döner dönmez. 2016 Haziran’ında Bangkok-Tokyo-Hong Kong seyahatimiz inanılmaz keyifli, bir o kadar da etkileyici olmuştu benim için. Aklım iki yerde kalmıştı: Tokyo ve Hong Kong. İki şehre de aşık olmuştum.

Devam edecek…

Aziz Doğdu

Çevirmen – Gezgin

Hong Kong Tütsü Limanı Bölüm.2 – DOHA Aktarması için tıklayın.

Sorular ve yorumlarınızı sayfanın altındaki iletişim kutusundan bize kolayca iletebilirsiniz.

Sitemize e-posta ile kayıt olarak bildirim alabilir, yeni yayınlanan makaleleri e-posta hesabınızdan takip edebilirsiniz.

İletişim için:

İnstagram: @azizdogdu

Yazar: azizdogdu@outlook.com

Editör: editor@objedergi.com

İlgili Makaleler

İçeriğe yorumunuzu yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: