Bahçıvan Grup
AKTÜELGündemMAGAZİNÖzlem Yıldırım

2018 Türkiye Güzeli ŞEVVAL ŞAHİN’in CNN Türk’teki SORGU SUAL Programında Yaşadıkları..!

SO WHAT ŞEVVAL?

Güzel ülkemde her gün yeni bir gündemle uyanır olduk. Korona belası halen başımızdayken, ekonomik dalgalanmalar, dolar, altın bizde hortum etkisi yaratmışken, kadına, çocuğa ,hayvanlara yapılan şiddet haberleri olmadan bir gün geçirmemizin mümkün olmadığı şu güne bir bomba da Türkiye eski güzeli Şevval Şahin’den geldi.

Miss Turkey 2018 güzeli Şevval Şahin geçtiğimiz günlerde yayınlanan CNN Türk’te yayınlanan ‘Sorgu Sual’ adlı programa katıldı. Sorulan sorulara veremediği yanıtlarla sosyal medyanın gündeminde ışık hızıyla yerini buldu.

Program formatı karanlık bir oda 2 kadın sunucu pardon sert sorgu memurları ve bir konuktan ibaret. Soruların sert geleceği zaten ortamdan belli. Anlaşılan o ki aslında sorular hazırlanırken özellikle katılan konuğun bilemeyeceği ama seyircinin mutlaka bileceği yerlerden seçilmiş. Müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibi bir şey. Satmanın ötesinde ‘neden, nasıl almazsınız?’ diye bir de mahalleliyi aşağılamak var.

Şevval Şahin’e karşı herhangi bir sempatim ya da antipatimim yok. Tanımam etmem. Bildiğim tek şey ortada kocaman bir yanlış olduğu.

Konuk yani sanık koltuğuna Şevval Şahin seçilmiş. Peki kim bu Şevval Şahin?

1999 yılında İstanbul da dünyaya gelmiş ancak ailesinin İngiltere’ye yerleşmesiyle ile tüm çocukluk ve öğrenim hayatını Londra da sürdürmüş. 2018 yılında Miss Turkey yarışmasında ‘Türkiye Güzeli’ unvanını almış ve ülkemizi dünya güzellik yarışmasında temsil etmiş ancak derece alamamış bir genç kız. Şimdilerde ise katıldığı partilerle, lüks yaşamıyla, korona sürecinde de özensiz tavırlarıyla dikkat çeken, Türkçe konuşmakta oldukça zorluk yaşayan bir model olarak gündemi meşgul etmekte.

Tüm çocukluk ve genç kızlık dönemini İngiltere de geçirmiş o ülkenin kültürü ile büyümüş, tüm eğitiminin temellerini İngiltere de atmış bir kişinin Türkçesi’nin bozuk olması, benim İngilizcem ’in bozuk olması kadar doğal. Hani derler ya ‘doğduğun yer mi, doyduğun yer mi?’ diye. Şevval’in durumu tam da doyduğun yer olmuş. Okuduğu okulda Türkiye’nin coğrafi bölgeleri işlenmemiş. Okul da sabahları İstiklal Marşı okuyarak derslere başlamamış, edebiyat dersinde Mehmet Akif Ersoy’u okumamış. Fahrettin Koca’nın kim olduğundan, İstiklal Marşı’nın şairine kadar aslında bizim için basit olan soruları bilmediği için konuk olduğu programda (sorgusunda) yerden yere vuruldu. Neler sormadılar ki ‘Ekmek kaç para?’ diye soruyorlar. Ekmek tüketiyor mu acaba? Eski Türk filmi sahnesi gibi değil mi? Zeytin ne kadar? Ekmek ne kadar? Peki etin kilosu ne kadar? Ne gerek var bu sorulara? Soruları geçtim en önemlisi tarz. Ne olursa olsun karşınızda oturan genç bir kadın. Size konuk gelmiş. Nerede misafirperverlik?

Sorular art arda geliyordu. Hatta sorular o kadar sert soruluyordu ki, kızın Türkçesi yetmediğinden İngilizce cevap verdiğinde de Türkçe konuşamadığı için daha da sunucuların gazabına uğrayacağından eli ayağına dolaşıyordu. Belki bildiği sorulara cevap bile veremeyecek hale geldiği her halinden belliydi. Söyleyebildiği iki kelime ‘pas’ ve ‘Yasin’ Yasin muhtemelen yardımcısı.

Şevval’in İstiklal Marşı’nın yazarını bilmiyor olması, Fahrettin Koca’dan bir haber olması, Türkiye’nin bölgelerini sayamıyor olması bir Türk gencine yakışır bir durum elbette ki olamaz. Bu durum zaten su götürmez bir gerçek. Ama bilmiyor diye bu tavırlar nedir?

‘Bu nasıl tescilli güzel?’ diyenler, ülkemizi nasıl temsil eder diye konuşanlar iyi de Türkiye güzeli olarak bizler seçmedik, jüri seçti. Hiç mi aklına gelmedi jürinin, biz bu kızı seçersek bizi iyi temsil edemez daha Türkçeyi konuşamıyor diye? Kızın ne suçu var katılıp seçilmişse?

Sunucular konuğu yermeye bir kere ant içmiş sanki. Bir soru daha geliyor:

Pandemi de vaka arttırmak dışında neler yaptınız?

Böyle bir soru olabilir mi? Nasıl bir aşağılama?

‘Miss Turkey olduktan sonra Dünya Güzellik yarışmasında kaçıncı oldunuz?’ diye bir soru daha geliyor. Şevval, derece almadığını söyleyince soruya soru ekliyor ve diyor k: Neden başarı sağlayamadınız?

Şevval açıklıyor: Miss World, sosyal projelere ağırlık veren bir yarışma ben süre sıkıntısından gerekli sosyal projeyi hazırlayamadım, ayrıca ülkelerle ilgili bir durum da vardı ben de seçilmedim.

Sunucudan gelen yorum : Şöyle bir cümle kuramıyor musunuz diyor ve ekliyor. Demek ki ben onlardan daha güzel değilim.

Neden böyle bir şey söylesin. Hem daha çirkin olsa ne olur? Neden biz sürekli birbirimizi baltalamayı tercih ediyoruz?

Bu durum tamamen kadına şiddete yönelik bir davranış değil de nedir? Hem de kadının başka bir kadına uyguladığı şiddet. İlkokul da öğrendiğimiz soruların cevabını bilemediği için küçük düştü bu kız ama biz yine ilkokul sıralarında öğrenmedik mi hoşgörüyü, başkasını rencide etmenin ne denli ayıp olduğunu? Türkçe dersinde Mehmet Akif Ersoy’u öğrendiysek, hayat bilgisi dersinde de insan ilişkilerini, örfü adeti, misafirperverliği öğrendik. Din dersinde hoşgörüyü öğrendik. Yine din dersinde öğrendik Hz İsa’nın Zina yaptığı iddia edilen bir kadını taşlamak için can atan topluluğa şu seslenişini “İlk taşı, günahsız olan atsın”. Akabinde de kimsenin taş atamadığını. Bu kızı yerenler çok mu kültür abidesi de taşlamak için can atıyorlar.

Ayrıca bu çifte standart değil mi? Konuğa göre muamele! Kimi konuk soruları öncenden ister, inceler, değiştirir, bunlar başka coğrafya da mı yaşanıyor? Yine aynı mecralarda yaşanıyor.

Şevval Şahin Türk olmaktan, Türk kadını olmaktan gurur duyduğunu açıklıyor her yerde. Türk olmaya dair en ufak bir hakaret ya da ima yok sözlerinde. Elbette Türkçe’sine ve ülkesinin değerlerine  daha hassas davranması öğrenmeye çalışması ve öğrenmeyi istemesi gerekiyor. Bu tamamen onu bağlar. Ama bilmemesi de daha önce karşılaşmamış olması da ya da bakış açısının farklı olması, onun bir kadın olarak başka kadınlar tarafından psikolojik şiddet görmesini haklı çıkaramaz.

Artık yönümüzü başka yönlere çevirelim. Hayvanlar ölüyor, kadınlar ölüyor, çocuklar ölüyor. Şiddet, açlık, hastalık almış başını gitmiş.  Nerede kaldı ‘kadına şiddete hayır’ sloganları? Ne yani sloganı ‘bizden olmayan kadına şiddete hayır’ şeklinde mi değiştirelim?

Sevgiler

Özlem Yıldırım

Sorular ve yorumlarınızı sayfanın altındaki iletişim kutusundan bize kolayca iletebilirsiniz.

Yazar: ozlem.yildirim@objedergi.com

Editor: editor@objedergi.com

İlgili Makaleler

İçeriğe yorumunuzu yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: