Bahçıvan Grup
AKTÜELGündemÖzlem Yıldırım

15 GÜNDE 2021 TAHLİLİ

2020 yılı tarihe adını altın harflerle yazdırarak geçti gitti. Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs salgını yaşanan tüm güzellikleri de üzüntüleri de solladı geçti. Ekonomimiz, eğitim hayatımız, sağlığımız, özgürlüğümüz, aile ilişkilerimiz, iş ilişkimiz, çocuğumuz, düğünümüz, cenaze törenlerimiz, ibadetimiz, alışveriş alışkanlıklarımız bugüne kadar normal olarak sayılan her ne varsa anormal sayıldı. Hepimiz 2020 yılını suçladık, bir an önce bitsin dedik. 2021 gelecek her şey düzelecek diye umut besledik. 31 Aralık akşamı evlerimizde olabilecek en sade, çekirdek halimizle masamızı kurduk, varsa ağacımızı süsledik, televizyonumuzu açtık, bekledik saatin 00:00 olmasını. Saatler 24:00’ı gösterdiğinde 2020 yılına çektik yallahı. Sabah uyandığımızda, her şey bambaşka olacak umuduyla, yediklerimizin verdiği rahatsızlıkla geç saatlerde daldık uykumuza. Sizleri bilemem, ama ben sabah uyandım, her şey bambaşka. 2021 tüm uğuru ve bereketi ile gelmiş. 15 günde kendini şimdiden göstermiş. Boşuna dememişler ‘yeni yıl, yeni umutlar’ diye. Ben 15 günde anladım 2021’in nasıl geçeceğini.
Şimdi bakalım benim gözümden 15 günlük bebeğimiz 2021 nasıl başladı, nasıl gidiyor?

2020 OUT, 2021 IN

İlk gün sabah geç saatlerde uyandım. Yılın ilk günü kahvaltıyı dışarda yapalım dedim. Eşim tepkiyi koydu ‘olmaz sokağa çıkma yasağı var’. Güldüm ve kumandayı aldım açtım televizyonu. Tüm kanallarda alt yazı geçiyor. 2021’in gelmesiyle ve aşının etkisiyle hastalık tamamen bitmiş olduğundan halk normal yaşantısına dönmüş olmanın mutluluğu ile kendini sokaklara attı. Heyecanla giyiniyorum, eşim maskemi almayı unutmamam konusunda uyarıyor. Tabi ki ona sevinçle sesleniyorum: ‘Tamam tatlım kar maskelerimizi alıyorum.’ Cebimde sıkışık kalmış cerrahi maskemi çöpe atıp, kar maskemizi çantaya atıyorum. Her yer bembeyaz, gece kar yağmış. Bu sabah kar var İstanbul da!

Piyango

İkinci gün öğreniyorum ki milli piyango büyük ikramiyenin bana çıkmayan kısmı olan 75 milyon TL’nin Türkiye Varlık Fonu’na aktarılması gerekirken, SMA hastalarının tedavisi için kullanılacakmış. Sosyal medya üzerinden birçok sanatçı, siyasetçi kararı veren mercilere teşekkür paylaşımları yapıyor. Bravo bravo diyorum.

Su Kesintisi

İstanbul’un belirli ilçelerinde 30 saatlik su kesintisi haberinin tamamen asparagas olduğunu açıklayan yetkililer, ‘ 2021’in İstanbul’un da su kesintisi mi olurmuş kardeşim’ diyerek haberi yalanladılar. ‘Su sıkıntısı mı o da ne? ’ diyen halk yetkilileri doğruladı.

Asgari Ücret

Asgari ücretin net 3.800 TL olarak açıklanmasını yanında, asgari ücretliden vergi alınmayacağı bilgisinin de yayılmış olması vatandaşı hayli memnun etmiş olacak ki insanlar sokaklarda dans edip, şarkılar söylüyorlar.

Amerika’da Olaylar

Bizim ülkede 2021 böyle güzelliklere devam ederken öğreniyoruz ki Amerika da durumlar karışmış. Peki ne olmuş? CNN TÜRK’ün haberine göre Washington’da Seçiciler Kurulu, oylarının sayıldığı ve 3 Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileştiği Kongre oturumu devam ederken, Trump destekçileri Kongre Binası dışında protestolarda bulunuyordu. Birtakım destekçiler Kongre binasını bastı. Mike Pence, güvenlik nedeniyle binadan çıkarıldı. Kongredeki oturumlara ara verildi. Olaylar daha da karışmış, halk seçim sonuçları yüzünden birbirine girmiş, yaralananların yanı sıra, hayatını kaybeden kişiler olmaya başlayınca iç savaş korkusu ile sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş.

Oysa ki bizim ülkemiz de durum hiç böyle olmaz. Seçim yapılır. Adil şekilde sayımlar yapılır. İyi olan kazanır. Kaybeden taraf ‘önemli olan yarışmaktı’ der ve çekilir. Kaos, seçim iptali, hır gür bizde olmaz. Yabancısı olduğumuz bu durum için Trump’ın bu hırsını kınamamak elde değil. Biraz bizi örnek alsın derim.

Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak göreve başlayan Prof. Dr. Melih Bulu’nun gökten zembille indiğini düşünen bir grup Boğaziçili öğrencinin isyan başlatması üzerine açıklama yapan merciler, ayaklanmayı yapanların Boğaziçili öğrenciler olmadığını, öğrenciler ve rektör arasından ilk günden sıcak ilişkiler kurulduğunu, hatta öğrencilerle birlikte rektörün yemekhane de pilav üstü kuru yediğini belirttiler. Protesto eden kalabalıkla yapılan röportajlar sonucu, kampüsü dolduranların öğrenciler olmadığı ve konunun rektörden bağımsız, sadece yeni doğan bebekleri gelecekte Boğaziçili olsun diye bebeklerinin göbeklerini kampüsün bahçesine gömmek isteyen bir takım eğitim gönüllüsü ebeveynin yaşadığı izdihamdan kaynaklandığı ortaya çıkmış oldu.

2021’in ilk 15 günlük haberleri benden böyle. İster inanın böylece kendinize 2021 yılı için bir dünya yaratıp orada mutlu yaşayın, isterseniz bu anlattıklarımın tam tersini düşünüp gelen gideni aratacak diye derde düşerek 2020’yi şimdiden özlemeye başlayın.

Sevgiler…

Özlem Yıldırım

Sorular ve yorumlarınızı sayfanın altındaki iletişim kutusundan bize kolayca iletebilirsiniz.

Yazar: ozlem.yildirim@objedergi.com

Editor: objedergi@gmail.com

İlgili Makaleler

İçeriğe yorumunuzu yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: